V polovině září jsem měl možnost potkat skvělou fotografku a instruktorku fotografování paní Moniku Banas. A to nejen jako klient, kdy se nám podařilo uskutečnit rodinné focení, odložené před prázdninami pro nepřízeň počasí.  Zúčastnil jsem se také jejího fotografického workshopu, zaměřeného na fotografování dětí.

Moniku Banas, která je známa také pod značkou Pixien, zřejmě nemusím příliš představovat. Pro ty, kteří dosud neměli tu čest tuto kreativní osobu potkat či objevit její blog, uvedu jen krátce. Monika se specializuje na fotografování dětí a rodin a její tvorba je charakteristická osobním přístupem, vlastním výtvarným stylem a kreativními nápady v podobě využití rekvizit i prostředí. Mít možnost načerpat zkušenosti přímo od Moniky nebylo možné ignorovat.

Monika přijela do Prahy jen na čtyři dny. Bohužel zářijové počasí se na nás mračilo a hrozilo, že naše plány překazí. Workshop se i přes nepříznivou předpověď uskutečnil v neděli 14. září. Jako výchozí prostředí byla zvolena Obora Hvězda na okraji Prahy s možností pozdějšího přemístění do alternativních lokalit.

Okruhy, kterých se workshop týkal:

  • fotosession od A do Z
  • práce a komunikace s objektem
  • kreativní nápady pro různorodé záběry
  • zpětná vazba k fotografiím a definice stylu
  • hodně fotografování (2 různé sessions)
  • zhodnocení průběhu focení
  • skvělé fotografie do vašeho portfolia

Pro účely workshopu měla Monika domluvené tři slečny modelky. Jako první jsme fotili Natálku, která přišla hned brzy z rána. Před začátkem první session nás Monika seznámila s informacemi, které při přípravě workshopu získala od samotné Natálky i jejích rodičů. Dozvěděli jsme tak, jakou barvu má Natálka nejraděni, jakou má oblíbenou hračku s dětství, co jí baví apod.

Bylo nevlídno, alej v Oboře Hvězda byla ponořená do mlhy, která vytvářela zvláštní pohádkovou náladu. Monika vysvětlila co se bude fotit, podělila se o několik rad jak komunikovat s modelkou. Otec Natálky se na chvíli stal velmi šikovným organizátorem celého zázemí našeho workshopu, zatímco Patrik Banas, manžel Moniky, fungoval jako assistent pro nás fotografy. Pak už začalo samotné focení, na které jsme měli přibližně celou hodinu času.

Vzhledem k světelným podmínkám jsme museli chvíli hledat optimální nastavení foťáků. Většinu snímků z tohoto workshopu jsem pořídil na vyšší ISO. Výběr objektivů jsem omezil na obvyklá portrétní ohniska, v mém případě pro půlený senzor 50mm a 85mm (75 a 127,5 přepočtených). Drobné techické problémy se řešili ve spolupráci s Patrikem, Monika mezitím organizovala přípravu „scény“. Jako výzva fotografické dovednosti i techniky se ukázaly být záběry s pohybem či jiným dějem. Fotili jsme Natálku procházející se slunečníkem, Natálku odhazující slunečník, Natálku vesele bežící směrem k nám, či pomalu odcházející směrem do světla na konci aleje.

V druhé části workshopu jsme fotili Kristínku a Veroniku, dvě velmi veselé mladé slečny. Jako v prvním případě nás Monika nejdříve seznámila s tím, co o obou slečnách zjistila. Světla přibývalo, někde nad mraky začalo vykukovat sluníčko, ale pořád to nebylo ono. Stromy v Oboře Hvězda jsou velmi staré, s plnými korunami a vytvářejí hluboký stín. Začalo přibývat i návštěvníků parku a my jsme museli v následující hodině buď velmi dobře volit vhodný okamžik, kdy ze záběru zmizely rušivé elementy, nebo počítat s následnou retuší. Obě slečny jsme opět fotili v pohybu, spolu i samostatně, s rekvizitami, kde excelovala série s medvídkem, nebo s větrem ve vlasech, kdy Patrik za pomoci odrazky fungoval jako zdatný Větrník.

Po odfocení druhé session jsme se přesunuli do blízkého občerstvení, kde Monika s Patrikem odpovídali na naše dotazy ohledně organizace fotografického byznysu. Celý workshop jsme ukončili hodnocením našich portfolií a definicí fotografického stylu.

S určitým odstupem si dovolím zhodnotit celý workshop z hlediska samotného průběhu a hlavně fotografického přínosu pro mě samotného. Monika a Patrik jsou výborní instruktoři, mají osobní přístup, jsou nadšení do fotografování, oba mají mnoho let zkušeností a na jejich práci je to vidět. Jsou dochvilní, drží slovo a věnovali se nám nad rámec domluveného rozsahu. V tomto směru považuji cenu 3000,- Kč za přiměřenou, i když ne malou.

Za nedocenitelnou považuji možnost vidět zkušeného fotografa při práci, při interakci s klientem i při organizaci celé foto session pro zákazníka. Asi neprozradím tajemství když řeknu, že je mi přístup Moniky velmi sympatický a i jako zákazník, jsem se u ní cítil jako v bavlnce. Většinu z toho co jsem se naučil, plynule přebírám do svého portfolia „triků“ a ono to funguje. Daří se mi lépe režírovat vlastní focení pro přátele, myslím že se zlepšila moje shopnost improvizace. Lecos z toho co váš může potkat si na workshopu vyzkoušíte. Jistě, mohu se to zkoušet naučit sám, ale pravdou je, že mi účast na workshopu ušetřila minimálně rok zkoumání slepých uliček. Z pohledu samotného fotografování považuji za největší přínos, že spousta teoretických znalostí najednou zapadla do sebe. Takže teď už nezbývá než fotit.